WarmupPodlahové kúrenieNákupná príručkaPrevádzkové náklady

Prevádzkové náklady

Náklady na prevádzku podlahového kúrenia závisia od typu systému, veľkosti miestnosti, izolácie, požadovanej izbovej teploty, času a počtu dní v roku, kedy je systém v prevádzke.

Koľko bude stáť prevádzka?

Nasledujúci príklad znázorňuje prevádzkové náklady podlahového vykurovania v priemernej domácnosti. Pre tieto údaje sme predpokladali cenu energií 0,116 €/kWh a prevádzkovú dobu 6 mesiacov (182 dní) s použitím 10 mm izolačných dosiek Warmup. Priemerné prevádzkové náklady po počiatočnom období ohrevu sú 0,007836 €/m²/h. Tieto testy boli vykonané pomocou systémov Warmup a tieto údaje sú presné iba pre systémy Warmup

TYP IZBY VYKUROVANÁ PLOCHA PREV. DOBA DOOBEDA PREV. DOBA POOBEDE ZIMNÉ NÁKLADY*
Kúpeľňa 4m² 2hrs 1hrs 22,75€
Kuchyňa 5m² 1hrs 2hrs 27,81€
Obývacia Izba 15m² 0hrs 3hrs 78,19€

* Predpoklady: 0,116 €/kWh – systém , prevádzka 6 mesiacov (182 dní) ročne. Systém inštalovaný na doske 10 mm Warmup. Priemerné prevádzkové náklady po počiatočnom období ohrevu = 0,0078 €/m²/hod.

Prevádzkové náklady budú vždy závisieť od veľkosti miestnosti a času chodu, ako aj od toho, ako izba je izolovaná. Čím je lepšia izolácia, tým lepšie bude vykurovací systém fungovať.

Na podporu nášho výskumného centra EN442-2 v Nemecku prevádzkujeme niekoľko rodinných monitorovaných domov. Táto iniciatíva vyrastala z potreby lepšie predpovedať budúce energetické prevádzkové náklady domov využívajúcich podlahové vykurovacie systémy Warmup. Informácie sa zhromažďujú každých pár minút z mnohých malých senzorov. Tieto snímače sú strategicky umiestnené v každej zóne na porovnanie podlahovej, vodičovej a vonkajšej teploty a často aj iných údajov, ako je vlhkosť a radiantná teplota. Takto tvoríme detailný pohľad na množstvo energie potrebnej na vytvorenie ideálnych podmienok bývania.

Zlepšenie účinnosti podlahového vykurovania

Čím rýchlejšie sa podlaha zahrieva, tým lacnejšie systém beží. Počas doby zahrievania, kým podlaha nedosiahne nastavenú teplotu, systém beží na plný výkon. Po uplynutí tejto doby musí vykurovací systém pracovať len s polovičným výkonom, aby sa udržala nastavená teplota. Správnou izoláciou podlahy, pomocou izolačných dosiek Warmup sa môže výrazne znížiť doba ohrevu, čím sa celkové náklady na podlahové vykurovanie môžu znížiť až o 50%.

Pridanie zóny do domu, ktorý používa elektrické podlahové vykurovanie, je tak jednoduché ako umiestnenie termostatu. Plynové systémy majú tendenciu prevádzkovať všetky miestnosti domu naraz, či už sú používané i alebo nie. Elektrické systémy však môžu byť nastavené tak, že si ich nastavíte iba na vykurovanie jednotlivých miestností, kde a kedy je to potrebné (napr.kúpeľňa ráno: hodinu a pol). Používaním termostatu, podľa Vášho životného štýlu ,Vám umožní znížiť náklady na vykurovanie a tým aj značne usporiť na celkovom vykurovaní.