WarmupPodlahové kúreniePodlahové krytinyKobercové podlahy

Kobercové podlahy

Teplé koberce sú príjemné na dotyk, ale pomáhajú aj udržiavať zdravý domov tým, že udržiavajú nízku vlhkosť, udržiavajú pod kontrolou roztoče a iné alergény.

Vykurovanie pod kobercom

Elektrické podlahové vykurovanie je kompatibilné s kobercami a je úplne vhodným riešením vykurovania pod kobercovou podlahovou krytinou.

Vykurovanie pod kobercom má niekoľko výhod. V prvom rade je to hygiena. Koberce majú tendenciu absorbovať prach. Okrem toho horúci vzduch z bežných radiátorov spôsobuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti. V dôsledku toho cirkulujú prach a nečistoty. Podlahové vykurovanie ohrieva skôr predmety ako vzduch a nespôsobuje cirkuláciu vzduchu. Sálavé teplo je preto najvhodnejším riešením pre koberce.

Elektrické podlahové vykurovacie systémy pre kobercové podlahy

Najpoužívanejším riešením podlahového vykurovania s kobercom je fóliový vykurovací systém Warmup. Tento systém je vhodný najmä na použitie s plávajúcimi podlahami vo veľkých a pravidelne tvarovaných priestoroch. Supertenká, plne uzemnená, plochá hliníková fólia viditeľne nezvyšuje úroveň podlahy, preto je skvelým riešením pri rekonštrukciách.

Fóliová vykurovacia rohož je elektrický systém podlahového vykurovania pre koberce, ale aj vinyl, drevo a iné plávajúce podlahy. Pozostáva z fólie vystuženej vláknami, ktorá je omotaná okolo tenkého viacvláknového dvojžilového vykurovacieho kábla, ktorý je izolovaný moderným fluoropolymérom. Fólia vytvára súvislú uzemňovaciu vrstvu v rámci podlahovej konštrukcie a zároveň rozptyľuje teplo od vykurovacieho kábla.

Systém sa musí inštalovať v kombinácii so systémom Warmup dual overlay.

Tepelný odpor

Pri výbere kobercovej podlahy je potrebné venovať pozornosť celkovej hrúbke všetkých materiálov nad vykurovacím systémom vrátane všetkých podložiek a prekrytí.

Podkladová vrstva by mala mať nízky tepelný odpor a koberec by mal byť podložený hessiánom, aby sa podporila efektívna prevádzka systému. Filcová podložka by sa nemala používať, pretože môže vytvárať tepelný blokátor, ktorý bráni výkonu systému.

Obývacia izba s kobercom

Hodnota Tog

Všetko nad vykurovacím systémom vrátane podkladu, prekrytia a konečnej povrchovej úpravy podlahy musí byť v medziach stanovených v nasledujúcej tabuľke. Typická hodnota pre koberce je 1,0 až 2 tog, ale vždy si u výrobcu overte vhodnosť pre elektrické podlahové vykurovanie a uistite sa, že celková hodnota tog (vrátane akýchkoľvek podkladových alebo prekryvných vrstiev) nepresahuje 2,5. Ak nie sú splnené nižšie uvedené limity, neodporúča sa inštalovať elektrické podlahové vykurovanie s kobercom. Môže to obmedziť výkon systému a spôsobiť, že systém nebude fungovať tak, ako je požadované.

Limity prenosu tepla

Teplota podlahy by nemala prekročiť 27 °C, čo sa zabezpečí použitím termostatu, ktorý obmedzí určitý maximálny tepelný výkon. Na pomoc pri určovaní potreby vykurovania akejkoľvek miestnosti a rozhodovaní o vhodnom systéme elektrického podlahového vykurovania by sa mal vykonať odhad tepelných strát.
 

Limity prenosu tepla
Tog 1,5 (unless otherwise stated)
RSI  0,15 m² K/W (pokiaľ nie je uvedené inak)