Drevo

Elektrické podlahové vykurovacie systémy Warmup môžu byť použité s drevenými podlahami. Naša široká škála výrobkov zaručuje ideálne riešenie pre vykurovanie drevených podláh.

Elektrické podlahové kúrenie pre drevené podlahy

Najčastejšie používaným elektrickým podlahovým vykurovacím systémom v kombinácii s drevenou podlahou je fóliový vykurovací systém. Ak chcete pomôcť pri rozhodovaní o tom, ktorý systém si môžete vybrať, prečítajte si našu nákupnú sprievodcu alebo kontaktujte nás.

WLFH vykurovacie fólie

Najpoužívanejším systémom sálavého podlahového vykurovania pre drevené a laminátové podlahy je fóliový vykurovací systém. Najlepší systém však vždy bude závisieť od veľkosti miestnosti, výšky podlahy a mnohých ďalších faktorov. 

Druhy drevených podláh

Napriek tomu, že väčšinu vykurovacích systémov Warmup, je možné použiť v kombinácii s drevenými podlahami, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri výbere podlahových krytín z mäkkého dreva. Mäkké dreviny totiž môžu vytvoriť tepelnú bariéru, ktorá blokuje prestup tepla na povrch.

Konštrukčné drevo

Bežná požiadavka na podlahy z konštrukčného dreva je, aby mali vzhľad a dojem prírodného dreva a aby boli ideálne pre použitie s podlahovým vykurovaním.

Masívne drevo

Prírodné masívne drevo je spravidla drahšie riešenie ako podlahy z konštrukčného dreva, ponúka rôzne možnosti hustoty a vlhkosti, ktoré môžu následne ovplyvniť zvolený systém podlahového kúrenia.

Podlahové dosky

Podlahové dosky sa najčastejšie používajú pri renováciách starších domov, sú z prírodného dreva a sú vhodné na podlahové vykurovanie – no pre efektívne vykurovanie je potrebné väčšie použitie izolačných materiálov.

Tepelná vodivosť

Pri výbere drevených podláh dbajte na to, aby bol materiál čo najtenší, aby sa dosiahla dobrá tepelná vodivosť. Čím je drevo hustejšie, tým lepšie prenáša teplo. Tiež tenší materiál podlahovej krytiny a vyššia hustota, kratší čas zahrievania a väčšia citlivosť systému.

Hrúbka podlahy

Masívne drevené podlahy sú vhodné na použitie s podlahovým kúrením, pokiaľ nie je príliš hrubé. Odporúčame, aby hrúbka dreva nepresiahla 18 mm, hrubší materiál už bude brzdiť systém a efektivita sa zníži.

Pokiaľ ide o šírku dosiek, širšie dosky často vykazujú viac “pohybu” ako užšie dosky rovnakého materiálu. Odporúčame, aby pomer hrúbky k šírke bol v rozmedzí od 7 do 11. Napríklad doska s hrúbkou 16 mm a šírka 160 mm by dávala pomer 10, takže je ideálna.

drevo podlahové kúrenie

Obsah vlhkosti drevených podláh

Drevo je prírodný materiál, ktorý absorbuje vlhkosť okolo seba; to znamená, že obsah vlhkosti sa líši v závislosti od prostredia. Ak by ste mali položiť drevené podlahy s vysokým obsahom vlhkosti vo veľmi suchom dome, drevo by následne vyschlo, čo by spôsobilo zmrštenie – rozšírenie medzier a časom by to spôsobilo tkz. “vŕzgajúcu” podlahu.

Vlhkosť

Inštalácia drevených podláh v dome, ktorý bol podstatne vlhší ako samotná vlhkosť dreva, by mohla spôsobiť expanziu a vydutie podlahy.

Poraďte sa s dodávateľom podlahy, aby ste sa uistili, že drevené podlahy majú optimálny obsah vlhkosti, ktorá zodpovedá obsahu vlhkosti prostredia, v ktorej bude daná podlaha inštalovaná.

Teplota podlahy

Drevené podlahové teploty by nemali presiahnuť 27 ° C. Toto horné obmedzenie teploty je zabezpečené pomocou termostatu, ktorý ovláda vykurovací systém. Pri použití podlahového vykurovania ako jediného / primárneho zdroja tepla vykonajte výpočet tepelných strát, aby ste zabezpečili, že podlahové vykurovanie bude spĺňať požiadavky na vykurovanie v miestnosti.

drevo podlahové kúrenie

Inštalácia

Elektrické podlahové vykurovacie telesá sú rýchlo a jednoducho inštalovateľné kvalifikovaným dodávateľom. Inštalácia môže byť zaistená aj naším inštalačným tímom, alebo certifikovaným partnerom.

Pri inštalácii systému s drevenými podlahami by mala byť okolo okrajov miestnosti ponechaná dilatačná medzera, ktorá by mala byť 10mm široká. Medzeru potom jednoducho môžete skryť soklovou lištou.

Inštalácia podlahového kúrenia pod drevené podlahy

Flexibilné tepelné izolácie

Ak používate vykurovacie systémy v kombinácii s drevenou podlahou, vždy sa doporučuje použitie izolačnej podložky WARMUP. Podložka optimalizuje tepelný výkon a účinnosť vykurovacieho systému. Zabraňuje tak úniku tepla smerom dolu. Podložka taktiež pôsobí ako účinná bariéra proti vlhkosti, zabraňujúc prípadnej expanzii dreva.

Limity prenosu tepla

Pri používaní systému s drevenými podlahami je potrebné dbať na to, aby sa zabezpečil efektívny výkon systému. Neodporúčame inštalovať podlahové vykurovanie, ak nie sú splnené nižšie uvedené limity. Nedodržanie limitov môže mať za následok, že systém nebude pracovať , podľa požiadaviek.

Uvedené obrázky platia len pre elektrické podlahové vykurovanie.

Obmedzenia prenosu tepla

Inštaláciu neodporúčame ak nižšie uvedené limity nie sú splnené, lebo by to zabraňovalo efektívnemu a správnemu fungovaniu systému.

Tog 1,5 (pokiaľ nie je uvedené inak)
RSI  0, 15 m² K/W (pokiaľ nie je uvedené inak)